RM400HA-24S
DIODE FAST REC SGL 1200V 400A
product image
RM400HA-24S Picture
SeekIC No. : 004130020 Detail
RM400HA-24S: DIODE FAST REC SGL 1200V 400A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RM400HA-24S
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2V @ 400A Current - Reverse Leakage @ Vr: 30mA @ 1200V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 400A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV) Reverse Recovery Time (trr): 400ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module Supplier Device Package: Module
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV)
Packaging: Bulk
Manufacturer: Powerex Inc
Diode Configuration: Single
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Reverse Recovery Time (trr): 400ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2V @ 400A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 30mA @ 1200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 400A
Features:
• IDC DC current ................................ 400A
• VRRM Repetitive peak reverse voltage ........ 1000/1200V
• trr Reverse recovery time ............. 0.4s
• Insulated Type
• UL Recognized Yellow Card No. E80276 (N) File No. E80271
Application
·Free wheel use, Welders
Specifications
Symbol Parameter Voltage class Unit
20 24
VDRM Non-repetitive peak reverse voltage 1100 1250 V
VR (DC) Reverse DC voltage 800 960 V
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
IDC
DC output current Resistive load, TC=90 400
A
IFSM
Surge (non-repetitive) forward current One half cycle at 60Hz, peak value 8000
A
I2t
I2t for fusing Value for one cycle surge current
A2s
Tj
Junction temperature
Tstg
Storage temperature 40~+125
Viso
Isolution voltage Charged part to case
V
Mounting torque Main terminal screw M6 1.96~2.94
N ` m
20~30 kg`cm
Mounting screw M6 1.96~2.94
N ` m
20~30 kg`cm
Weight Typical value
460
Parameters:
Technical/Catalog InformationRM400HA-24S
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Current - Average Rectified (Io)400A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)