RM400HA-34S
DIODE SUPER FAST SGL 1700V 400A
product image
RM400HA-34S Picture
SeekIC No. : 004130021 Detail
RM400HA-34S: DIODE SUPER FAST SGL 1700V 400A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RM400HA-34S
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.5V @ 400A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 1700V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 400A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1700V (1.7kV) Reverse Recovery Time (trr): 500ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module Supplier Device Package: Module
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Mounting Type: Chassis Mount
Packaging: Bulk
Manufacturer: Powerex Inc
Diode Configuration: Single
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Reverse Recovery Time (trr): 500ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.5V @ 400A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1700V (1.7kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 400A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 1700V
Features:
· Isolated Mounting
· Planar Chips
Application
· Inverters
· Choppers
· Switching Power Supplies
· Free Wheeling
Specifications
Characteristics Symbol RM400HA-34S Units
Peak Reverse Blocking Voltage VRRM 1700 Volts
Transient Peak Reverse Blocking Voltage (Non-Repetitive), t < 5ms VRSM 1700 Volts
DC Reverse Blocking Voltage VR(DC) 1360 Volts
DC Current, TC = 90 IF(DC) 400 Amperes
Peak Half-Cycle Surge (Non-Repetitive) On-State Current (60Hz) IFSM 8000 Amperes
I2t (for Fusing), 8.3 milliseconds I2t 2.6 x 105 A2sec
Junction Temperature Tj -40 to 150
Storage Temperature TSTG -40 to 125
Maximum Mounting Torque M6 Mounting Screw - 30 kg.-cm.
Maximum Mounting Torque M6 Terminal Screw - 30 kg.-cm.
Module Weight (Typical) - 450 Grams
V Isolation VRMS 3000 Volts
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationRM400HA-34S
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Current - Average Rectified (Io)400A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)