RM400HV-34S
Features: • IDC DC current ................................ 400A• VRRM Repetitive peak reverse voltage .................. 1700V• trr Reverse recovery time ............. 0.4s• Insulated Type• UL Recognized Yellow Card No. E80276 (N) File No. E80271Application·Free whee...
product image
RM400HV-34S Picture
SeekIC No. : 004477863 Detail
RM400HV-34S: Features: • IDC DC current ................................ 400A• VRRM Repetitive peak reverse voltage .................. 1700V• trr Reverse recovery time ............. 0.4s•...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RM400HV-34S
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IDC DC current ................................ 400A
• VRRM Repetitive peak reverse voltage .................. 1700V
• trr Reverse recovery time ............. 0.4s
• Insulated Type
• UL Recognized Yellow Card No. E80276 (N) File No. E80271
Application
·Free wheel use, Welders
Specifications
Symbol Parameter Voltage class Unit
34
VDRM Non-repetitive peak reverse voltage 1700 V
VR (DC) Reverse DC voltage 1360 V
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
IDC
DC output current Resistive load, TC=90 400
A
IFSM
Surge (non-repetitive) forward current One half cycle at 60Hz, peak value 8000