RN142-1.4-02
Common Mode Inductors (Chokes) 1.4A 27mH/path CURRENT-COMPENSATED
product image
RN142-1.4-02 Picture
SeekIC No. : 001171605 Detail
RN142-1.4-02: Common Mode Inductors (Chokes) 1.4A 27mH/path CURRENT-COMPENSATED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RN142-1.4-02
Mfg:
Schaffner
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Tolerance : - 30 %, + 50 % Self Resonant Frequency : DC to 1KHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Termination Style : Through Hole
Series : RN
Description
Inductance :
Impedance :
Maximum DC Current :
Maximum DC Resistance :
Q Minimum :
Package / Case :
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Tolerance : - 30 %, + 50 %
Termination Style : Through Hole
Series : RN
Self Resonant Frequency : DC to 1KHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationRN142-1.4-02
VendorSchaffner EMC Inc
CategoryFilters
Inductance27mH
Impedance-
DC Resistance (DCR)500.0 mOhm Max
Current 1.4A
Filter TypeCommon Mode - 2 Line Array
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case1.303" L x 1.280" W x 0.776" H (33.10mm x 32.50mm x 19.70mm)