RN212-1.2-02
Common Mode Inductors (Chokes) RN212-1.2/02
product image
RN212-1.2-02 Picture
SeekIC No. : 001170604 Detail
RN212-1.2-02: Common Mode Inductors (Chokes) RN212-1.2/02
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RN212-1.2-02
Mfg:
Schaffner
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 6.8 mH Tolerance : - 30 %, + 50 %
Maximum DC Current : 1.2 Amps Maximum DC Resistance : 245 mOhms
Self Resonant Frequency : DC to 1 KHz Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Termination Style : Through Hole Package / Case : 12.5 mm x 18 mm x 20 mm
Series : RN
Description
Impedance :
Q Minimum :
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Tolerance : - 30 %, + 50 %
Termination Style : Through Hole
Maximum DC Current : 1.2 Amps
Inductance : 6.8 mH
Self Resonant Frequency : DC to 1 KHz
Package / Case : 12.5 mm x 18 mm x 20 mm
Series : RN
Maximum DC Resistance : 245 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationRN212-1.2-02
VendorSchaffner EMC Inc
CategoryFilters
Inductance6.8mH
Impedance-
DC Resistance (DCR)245.0 mOhm Max
Current 1.2A
Filter TypeCommon Mode - 2 Line Array
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case0.709" L x 0.492" W x 0.787" H (18.00mm x 12.50mm x 20.00mm)