RN214-0.5-02-56
Common Mode Inductors (Chokes) 0.5A 56mH/path CURRENT-COMPENSATED
product image
RN214-0.5-02-56 Picture
SeekIC No. : 001170934 Detail
RN214-0.5-02-56: Common Mode Inductors (Chokes) 0.5A 56mH/path CURRENT-COMPENSATED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RN214-0.5-02-56
Quick Details
Inductance : 39 mH Tolerance : - 30 %, + 50 %
Maximum DC Current : 0.5 Amp Maximum DC Resistance : 810 mOhms
Self Resonant Frequency : DC to 1 KHz Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Termination Style : Through Hole Package / Case : 15.5 mm x 23 mm x 25 mm
Tolerance : - 30 %, + 50 %
Termination Style : Through Hole
Maximum DC Current : 0.5 Amp
Self Resonant Frequency : DC to 1 KHz
Series : RN
Package / Case : 15.5 mm x 23 mm x 25 mm
Inductance : 39 mH
Maximum DC Resistance : 810 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationRN214-0.5-02-56
VendorSchaffner EMC Inc
CategoryFilters
Inductance39mH
Impedance-
DC Resistance (DCR)810.0 mOhm Max
Current 500mA
Filter TypeCommon Mode - 2 Line Array
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case0.906" L x 0.610" W x 0.984" H (23.00mm x 15.50mm x 25.00mm)