RN242-0.5-02
Common Mode Inductors (Chokes) CHKE 0.5A 100mH/path CURRENT-COMPENSATED
product image
RN242-0.5-02 Picture
SeekIC No. : 001171477 Detail
RN242-0.5-02: Common Mode Inductors (Chokes) CHKE 0.5A 100mH/path CURRENT-COMPENSATED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RN242-0.5-02
Quick Details
Tolerance : - 30 %, + 50 % Self Resonant Frequency : DC to 1KHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Termination Style : Through Hole
Series : RN
Description
Inductance :
Impedance :
Maximum DC Current :
Maximum DC Resistance :
Tolerance : - 30 %, + 50 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationRN242-0.5-02
VendorSchaffner EMC Inc
CategoryFilters
Inductance82mH
Impedance-
DC Resistance (DCR)2.700 Ohm Max
Current 500mA
Filter TypeCommon Mode - 2 Line Array
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case1.220" L x 0.709" W x 1.350" H (31.00mm x 18.00mm x 34.30mm)