ROV20-180M-S
Varistors 20mm 11V +-20%
product image
ROV20-180M-S Picture
SeekIC No. : 00705968 Detail
ROV20-180M-S: Varistors 20mm 11V +-20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ROV20-180M-S
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 18 V
Voltage Rating AC : 11 V Clamping Voltage : 36 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 2 KA
Capacitance : 27100 pF Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Packaging : Bulk
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 18 V
Voltage Rating AC : 11 V
Clamping Voltage : 36 V
Peak Surge Current : 2 KA
Capacitance : 27100 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationROV20-180M-S
VendorRaychem/Tyco Electronics
CategoryOver Voltage Circuit Protection
Mounting TypeThrough Hole
Package NameRadial
MaterialMetal-Oxide
Working Voltage11.000 VAC [Max]
Working Voltage14.000 VDC [Max]
Varistor Voltage18.0 VDC [Typ]
Energy7.000 J [Max]
Surge Current2.00 kA [Max]
Diameter23.0000 mm [Max]
Lead Spacing10.000 mm [Typ]
StandardUL
StandardVDE
PackagingBulk
Thickness5.2000 mm [Max]
Power200.00 mW [Max]
Varistor Voltage Tolerance±20%
Contact Type2 Leads - Radial
Contact TypeStraight Leads
Response Time25.0 ns [Max]
Height26.500 mm [Max]