RP1005S-100-J
Current Sense Resistors - SMD 1/6W 10ohm 5%
product image
RP1005S-100-J Picture
SeekIC No. : 001308959 Detail
RP1005S-100-J: Current Sense Resistors - SMD 1/6W 10ohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP1005S-100-J
Mfg:
Susumu
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Resistance : 10 Ohms Tolerance : 5 %
Temperature Coefficient : 200 PPM / C Series : RP
Description
Power Rating :
Package / Case :
Product :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Tolerance : 5 %
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Resistance : 10 Ohms
Series : RP
Parameters:
Technical/Catalog InformationRP1005S-100-J
VendorSusumu Co Ltd
CategoryResistors
Resistance In Ohms10.0
Power (Watts)0.167W, 1/6W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0402 (1005 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient0/+200ppm/°C