RP1005S-180-G
Current Sense Resistors - SMD 1/6W 18ohm 2%
product image
RP1005S-180-G Picture
SeekIC No. : 001308939 Detail
RP1005S-180-G: Current Sense Resistors - SMD 1/6W 18ohm 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP1005S-180-G
Mfg:
Susumu
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Resistance : 18 Ohms Tolerance : 2 %
Temperature Coefficient : 200 PPM / C Series : RP
Description
Power Rating :
Package / Case :
Product :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Tolerance : 2 %
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Series : RP
Resistance : 18 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationRP1005S-180-G
VendorSusumu Co Ltd
CategoryResistors
Resistance In Ohms18.0
Power (Watts)0.167W, 1/6W
Tolerance±2%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0402 (1005 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient0/+200ppm/°C