RP1608S-3R9-G
Current Sense Resistors - SMD 1/5W 3.9ohm 2%
product image
RP1608S-3R9-G Picture
SeekIC No. : 001309013 Detail
RP1608S-3R9-G: Current Sense Resistors - SMD 1/5W 3.9ohm 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP1608S-3R9-G
Quick Details
Resistance : 3.9 Ohms Tolerance : 2 %
Dimensions :
Tolerance : 2 %
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Resistance : 3.9 Ohms
Series : RP
Parameters:
Technical/Catalog InformationRP1608S-3R9-G
VendorSusumu Co Ltd
CategoryResistors
Resistance In Ohms3.90
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±2%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0603 (1608 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient0/+200ppm/°C