RP1608S-R12-F
Current Sense Resistors - SMD 1/5W 0.12ohm 1%
product image
RP1608S-R12-F Picture
SeekIC No. : 001308908 Detail
RP1608S-R12-F: Current Sense Resistors - SMD 1/5W 0.12ohm 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RP1608S-R12-F
Quick Details
Resistance : 120 mOhms Tolerance : 1 %
Dimensions :
Tolerance : 1 %
Resistance : 120 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationRP1608S-R12-F
VendorSusumu Co Ltd (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.12
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0603 (1608 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient0/+200ppm/°C