RR0816P-2552-D-40C
Thin Film Resistors - SMD 1/16W 25.5Kohm 0.5% 25ppm
product image
RR0816P-2552-D-40C Picture
SeekIC No. : 001497554 Detail
RR0816P-2552-D-40C: Thin Film Resistors - SMD 1/16W 25.5Kohm 0.5% 25ppm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RR0816P-2552-D-40C
Mfg:
Susumu
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 25.5 KOhms Tolerance : 0.5 %
Temperature Coefficient : 25 PPM / C Package / Case : 0603 (0816 metric)
Power Rating : 62.5 mWatts Voltage Rating : 75 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.4 mm H Packaging : Reel
Description
Series :
Temperature Coefficient : 25 PPM / C
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Tolerance : 0.5 %
Voltage Rating : 75 Volts
Resistance : 25.5 KOhms
Power Rating : 62.5 mWatts
Package / Case : 0603 (0816 metric)
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.4 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationRR0816P-2552-D-40C
VendorSusumu Co Ltd
CategoryResistors
Resistance In Ohms25.5K
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±0.5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0603 (1608 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionThin Film