RSB5.6STE61
Zener Diodes TVS ARRAY2 ELEMENTS
product image
RSB5.6STE61 Picture
SeekIC No. : 00276735 Detail
RSB5.6STE61: Zener Diodes TVS ARRAY2 ELEMENTS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RSB5.6STE61
Mfg:
ROHM Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 5.6 V Voltage Tolerance : 15 %
Zener Current : 0.5 uA Power Dissipation : 150 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-79
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Maximum Zener Impedance :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Power Dissipation : 150 mW
Zener Voltage : 5.6 V
Package / Case : SC-79
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Zener Current : 0.5 uA
Voltage Tolerance : 15 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationRSB5.6STE61
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseEMD2
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)150mW
Voltage - Reverse Standoff (Typ)2.5V
Voltage - Breakdown4.76V