RT0402BRB071K82L
Thin Film Resistors - SMD 1.82K ohm 0.1% 1/16W
product image
RT0402BRB071K82L Picture
SeekIC No. : 001419157 Detail
RT0402BRB071K82L: Thin Film Resistors - SMD 1.82K ohm 0.1% 1/16W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RT0402BRB071K82L
Mfg:
Yageo
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 1.82 KOhms Tolerance : 0.1 %
Temperature Coefficient : 10 PPM / C Package / Case : 0402 (1005 metric)
Power Rating : 62.5 mWatts Series : RT
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT Dimensions : 0.5 mm W x 1 mm L x 0.3 mm H
Packaging : Reel
Description
Resistance : 1.82 KOhms
Tolerance : 0.1 %
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Temperature Coefficient : 10 PPM / C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Voltage Rating : 50 Volts
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Dimensions : 0.5 mm W x 1 mm L x 0.3 mm H