RT9018A-25GSP
IC REG LDO 2.5V/ADJ 3A 8SOP
product image
RT9018A-25GSP Picture
SeekIC No. : 003594464 Detail
RT9018A-25GSP: IC REG LDO 2.5V/ADJ 3A 8SOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RT9018A-25GSP
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Richtek USA Inc
Regulator Topology: Negative Fixed or Adjustable Voltage - Output: 2.5V, Adjustable
Voltage - Input: 1.4 V ~ 5.5 V Voltage - Dropout (Typical): 0.21V @ 3A
Number of Regulators: 1 Supply Voltage - Min : 1.71 V
Current - Output: 3A (Max) Current - Limit (Min): 3.2A
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad Supplier Device Package: 8-SOP-EP
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Current - Output: 3A (Max)
Current - Limit (Min): 3.2A
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package: 8-SOP-EP
Manufacturer: Richtek USA Inc
Voltage - Input: 1.4 V ~ 5.5 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.21V @ 3A
Voltage - Output: 2.5V, Adjustable