RT9163-33PG
product image
RT9163-33PG Picture
SeekIC No. : 004479844 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RT9163-33PG
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The RT9163-33PG is a kind of positive low dropout regulator. It is designed for applications requiring low dropout performance at full rated current. The device provides excellent regulation over line, load, and temperature variations. It is available in SOT-223 package. The typical applications include 5 V to 3.3 V linear regulator, low voltage microcontroller, DSP power supply and linear regulator for LAN card and CD-ROM.
There are some features of RT9163-33PG as follows. (1) low dropout, 1.4 V max at 500 mA; (2) fast transient response; (3) ±2% total output regulation; (4) 0.4% line regulation; (5) 0.4% load regulation; (6) SOT-223 package; (7) 3.3 V output voltage; (8) RoHS compliant and 100% lead (Pb)-free.
The following is about the absolute maximum ratings of RT9163-33PG. (1): input voltage is 15 V; (2): power dissipation, PD @ TA=25 is 0.740 W; (3): JA (package thermal resistance) is 135 /W; (4): JC (package thermal resistance) is 19 /W; (5): operating junction temperature is from -40 to 125; (6): storage temperature range is from -65 to 150.