RT9164A-18GL
IC REG LDO 1.8V 1A TO252
product image
RT9164A-18GL Picture
SeekIC No. : 003588248 Detail
RT9164A-18GL: IC REG LDO 1.8V 1A TO252
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RT9164A-18GL
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Richtek USA Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.8V
Voltage - Input: Up to 14V Voltage - Dropout (Typical): 1.3V @ 1A
Supply Voltage - Min : 1.71 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A (Max) Current - Limit (Min): 1A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Supplier Device Package: TO-252
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.8V
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Output: 1A (Max)
Current - Limit (Min): 1A
Voltage - Dropout (Typical): 1.3V @ 1A
Voltage - Input: Up to 14V