RUEF300K
PTC Resettable Fuses -
product image
RUEF300K Picture
SeekIC No. : 00686118 Detail
RUEF300K: PTC Resettable Fuses -
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RUEF300K
Mfg:
TE Connectivity / Raychem
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 3 A Trip Current : 6 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.08 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Description
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Current Rating (Max) : 40 A
Resistance : 0.08 Ohms
Hold Current : 3 A
Trip Current : 6 A