RXEF135-1
PTC Resettable Fuses Polyswitch 2.7A
product image
RXEF135-1 Picture
SeekIC No. : 00686793 Detail
RXEF135-1: PTC Resettable Fuses Polyswitch 2.7A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RXEF135-1
Mfg:
TE Connectivity / Raychem
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 1.35 A Trip Current : 2.7 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.3 Ohms
Maximum Voltage DC : 72 V Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Description
Package / Case :
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Maximum Voltage DC : 72 V
Trip Current : 2.7 A
Hold Current : 1.35 A
Resistance : 0.3 Ohms