S-812C50AUA-C3ET2G
Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 1.2uA 2.0%
product image
S-812C50AUA-C3ET2G Picture
SeekIC No. : 00511453 Detail
S-812C50AUA-C3ET2G: Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 1.2uA 2.0%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S-812C50AUA-C3ET2G
Mfg:
Seiko Instruments
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 18 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.95 V Output Current : 75 mA
Load Regulation : 80 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-89-3
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Input Voltage MAX : 18 V
Package / Case : SOT-89-3
Load Regulation : 80 mV
Dropout Voltage (Max) : 0.95 V
Output Current : 75 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationS-812C50AUA-C3ET2G
VendorSeiko Instruments (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-89-3
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output75mA
Voltage - Output5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input6 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)40mA