S1210R-123K
RF Inductors 12uH 10%
product image
S1210R-123K Picture
SeekIC No. : 001220110 Detail
S1210R-123K: RF Inductors 12uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S1210R-123K
Mfg:
API Delevan
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 277 mAmps Maximum DC Resistance : 2.1 Ohms
Self Resonant Frequency : 25 MHz Q Minimum : 40
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Description
Package / Case :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Maximum DC Resistance : 2.1 Ohms
Q Minimum : 40
Self Resonant Frequency : 25 MHz
Inductance : 12 uH
Maximum DC Current : 277 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog InformationS1210R-123K
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance12H
Tolerance±10%
Package / Case0.128" L x 0.095" W x 0.091" H (3.25mm x 2.41mm x 2.31mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 277mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Self Resonant Freq25MHz
DC Resistance (DCR)2.100 Ohm Max