S14K1000
VARISTOR 1000VRMS 14MM RADIAL
product image
S14K1000 Picture
SeekIC No. : 003005327 Detail
S14K1000: VARISTOR 1000VRMS 14MM RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S14K1000
Quick Details
Series: StandarD Manufacturer: EPCOS Inc
Varistor Voltage: 1800V (1.8kV) Current-Surge: 4.5kA
Number of Lines (Input / Output) : 9 / 4 Number of Circuits: 1
Maximum AC Volts: 1100VAC Maximum DC Volts: 1465VDC
Energy: 52J
Description
Number of Circuits: 1
Manufacturer: EPCOS Inc
Series: StandarD
Package / Case: Disc 14mm
Current-Surge: 4.5kA
Varistor Voltage: 1800V (1.8kV)
Maximum DC Volts: 1465VDC
Energy: 52J
Maximum AC Volts: 1100VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationS14K1000
VendorEPCOS Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts1100Vrms
Maximum DC Volts1465VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage1800V (1.8kV)