S2008LS3
SCRs 8A 200V Sensing
product image
S2008LS3 Picture
SeekIC No. : 00199132 Detail
S2008LS3: SCRs 8A 200V Sensing
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S2008LS3
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Breakover Current IBO Max : 100 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.005 mA On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Forward Voltage Drop : 1.6 V Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.8 V
Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 1 V Gate Trigger Current (Igt) : 500 uA
Holding Current (Ih Max) : 8 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Bulk
Description
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.8 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Breakover Current IBO Max : 100 A
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Package / Case : TO-220
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V
On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.005 mA
Maximum Gate Peak Inverse Voltage : 1 V
Gate Trigger Current (Igt) : 500 uA
Holding Current (Ih Max) : 8 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationS2008LS3
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
SCR TypeSensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV