S3EB-L2-24V
General Purpose / Industrial Relays RELAY LATCH 4PST 4A 24VDC PCB
product image
S3EB-L2-24V Picture
SeekIC No. : 002554203 Detail
S3EB-L2-24V: General Purpose / Industrial Relays RELAY LATCH 4PST 4A 24VDC PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S3EB-L2-24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC), 3 Form A (3PST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 2.85 K Ohms Coil Current : 8.4 mA
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC), 3 Form A (3PST-NO)
Coil Resistance : 2.85 K Ohms
Coil Current : 8.4 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationS3EB-L2-24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit4PST (3 Form A, 1 Form B)
Contact Rating @ Voltage4A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current8.4mA
Coil TypeLatching, Dual Coil
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names S3EB L2 24V