SAFC515L24N
product image
SAFC515L24N Picture
SeekIC No. : 004484221 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SAFC515L24N
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The SAFC515L24N is one member of the C515 family which designed as the 8-Bit CMOS microcontroller. This device is an upward compatible version of the SAB 80C515A 8-bit microcontroller which additionally provides ALE switch-off capability, on-chip emulation support, ROM protection, and slow down mode capability. With a maximum external clock rate of 24 MHz it achieves a 500 ns instruction cycle time (1 µs at 12 MHz) and is mounted in a P-MQFP-80 package.
The absolute maximum ratings of the SAFC515L24N can be summarized as:(1)ambient temperature under bias:-40 to 110 °C;(2)storage temperature:-65 °C to 150 °C;(3)voltage on Vcc pins with respect to ground:-0.5 V to 6.5 V;(4)voltage on any pin with respect to ground:-0.5 V to Vcc+0.5 V;(5)input current on any pin during overload condition:-10 mA to 10 mA;(6)absolute sum of all input currents during overload condition:I 100 mA I;(7)power dissipation:TBD.If you want to know more information such as the electrical characteristics about the SAFC515L24N,please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .