SB2100E-G
Schottky (Diodes & Rectifiers) Low VF ESD 2A 100V Schottky Rectifier
product image
SB2100E-G Picture
SeekIC No. : 00187368 Detail
SB2100E-G: Schottky (Diodes & Rectifiers) Low VF ESD 2A 100V Schottky Rectifier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SB2100E-G
Mfg:
Comchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 2 A Max Surge Current : 50 A
Forward Voltage Drop : 0.85 V Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-15
Packaging : Reel
Description
Configuration :
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Operating Temperature Range :
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 2 A
Forward Voltage Drop : 0.85 V
Max Surge Current : 50 A
Package / Case : DO-15
Maximum Reverse Leakage Current : 0.5 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSB2100E-G
VendorComchip Technology (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 2A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 100V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)