SC1606-100
INDUCTOR SMD 10UH 1.0A 100KHZ
product image
SC1606-100 Picture
SeekIC No. : 003453398 Detail
SC1606-100: INDUCTOR SMD 10UH 1.0A 100KHZ
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SC1606-100
Quick Details
Series: SC1606 Manufacturer: Signal Transformer
Inductance: 10µH Current: 1A
Current - Saturation: 1A Current - Temperature Rise: 1.05A
Type: - Tolerance: ±20%
Maximum Operating Temperature : + 140 C Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 300 mOhm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.256" L x 0.220" W x 0.071" H (6.50mm x 5.60mm x 1.80mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Mounting Type: Surface Mount
Current: 1A
DC Resistance (DCR): 300 mOhm Max
Q @ Freq: -
Type: -
Tolerance: ±20%
Inductance: 10µH
Frequency - Self Resonant: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Saturation: 1A
Current - Temperature Rise: 1.05A
Manufacturer: Signal Transformer
Series: SC1606
Package / Case: 0.256" L x 0.220" W x 0.071" H (6.50mm x 5.60mm x 1.80mm)