SCD105K102A3Z25-F
Film Capacitors 1000Vdc 1uF 330Vac
product image
SCD105K102A3Z25-F Picture
SeekIC No. : 00962688 Detail
SCD105K102A3Z25-F: Film Capacitors 1000Vdc 1uF 330Vac
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SCD105K102A3Z25-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product Type : Snubber Modules Dielectric : Polypropylene (PP)
Capacitance : 1 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 1 KVolts Series : SCD
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Termination Style : Lug
Lead Spacing : 25 mm Dimensions : 29 mm W x 47 mm L x 26.7 mm H
Description
Dielectric : Polypropylene (PP)
Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 1 KVolts
Capacitance : 1 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Lead Spacing : 25 mm
Product Type : Snubber Modules
Series : SCD
Termination Style : Lug
Dimensions : 29 mm W x 47 mm L x 26.7 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSCD105K102A3Z25-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
Dielectric MaterialPolypropylene Film
Package / Case-
PackagingBulk
Maximum Temperature85°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)4.0 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C