SCE028MD3CTB
Audio Indicators & Alerts CONSTANT 16-28VDC, 3KHZ, MED
product image
SCE028MD3CTB Picture
SeekIC No. : 002509627 Detail
SCE028MD3CTB: Audio Indicators & Alerts CONSTANT 16-28VDC, 3KHZ, MED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SCE028MD3CTB
Mfg:
Mallory Sonalert
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Buzzer Sound Pressure Level : 75 dB to 85 dB
Tone : Continuous Frequency : 2.9 KHz
Voltage Rating : 16 VDC to 28 VDC Current Rating : 40 mA
Termination Style : Terminal Block Diameter : 43 mm
Description
Tone : Continuous
Product : Buzzer
Diameter : 43 mm
Voltage Rating : 16 VDC to 28 VDC
Current Rating : 40 mA
Termination Style : Terminal Block
Frequency : 2.9 KHz
Sound Pressure Level : 75 dB to 85 dB
Parameters:
Technical/Catalog InformationSCE028MD3CTB
VendorMallory Sonalert Products Inc
CategoryAudio Products
TypePiezo Indicator, Internal Drive
Sound Pressure Level75dB ~ 85dB
Mounting TypePanel Mount
Capacitance @ Frequency-
Frequency-
PackagingBulk
Operating ModeContinuous
Voltage Range16~28VDC
Voltage - Rated 16 ~ 28VDC
Current Rating20mA
Size / DimensionCircular - 42.85mm Dia x 35.85mm H