SCE120MA3CTB
Audio Indicators & Alerts CONSTANT 30-120V, 3KHZ, MED
product image
SCE120MA3CTB Picture
SeekIC No. : 002509560 Detail
SCE120MA3CTB: Audio Indicators & Alerts CONSTANT 30-120V, 3KHZ, MED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SCE120MA3CTB
Mfg:
Mallory Sonalert
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Buzzer Sound Pressure Level : 75 dB to 85 dB
Tone : Continuous Frequency : 2.9 KHz
Voltage Rating : 48 VAC/DC to 120 VAC/DC Current Rating : 40 mA
Termination Style : Terminal Block Diameter : 43 mm
Description
Tone : Continuous
Product : Buzzer
Diameter : 43 mm
Current Rating : 40 mA
Termination Style : Terminal Block
Voltage Rating : 48 VAC/DC to 120 VAC/DC
Frequency : 2.9 KHz
Sound Pressure Level : 75 dB to 85 dB
Parameters:
Technical/Catalog InformationSCE120MA3CTB
VendorMallory Sonalert Products Inc
CategoryAudio Products
TypePiezo Transducer, External Drive
Sound Pressure Level75dB ~ 85dB
Mounting TypePanel Mount
Capacitance @ Frequency-
Frequency-
PackagingBulk
Operating ModeContinuous
Voltage Range48~120VAC
Voltage - Rated 48 ~ 120VAC
Current Rating20mA
Size / DimensionCircular - 42.85mm Dia x 35.85mm H