SD203N25S20PC
DIODE FAST REC 2500V 200A DO-9
product image
SD203N25S20PC Picture
SeekIC No. : 003427710 Detail
SD203N25S20PC: DIODE FAST REC 2500V 200A DO-9
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SD203N25S20PC
  • Qty
  • 0~12
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 2500V (2.5kV)
Current - Average Rectified (Io): 200A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.65V @ 628A Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Drain Current (Idss at Vgs=0) : 10 mA to 18 mA Reverse Recovery Time (trr): 2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr: 35mA @ 2500V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Package / Case: DO-205AB, DO-9, Stud Supplier Device Package: DO-205AB, DO-9
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Diode Configuration: -
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F: -
Reverse Recovery Time (trr): 2µs
Packaging: Bulk
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Package / Case: DO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device Package: DO-205AB, DO-9
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 2500V (2.5kV)
Current - Average Rectified (Io): 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.65V @ 628A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 35mA @ 2500V