SF2D-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 6A 12V 2FORMA/2FORMB PCB
product image
SF2D-DC12V Picture
SeekIC No. : 002547995 Detail
SF2D-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 6A 12V 2FORMA/2FORMB PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SF2D-DC12V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO), 2 Form B (DPST-NC) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 288 Ohms Coil Current : 41.7 mA
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Contact Material : Silver Alloy
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO), 2 Form B (DPST-NC)
Coil Resistance : 288 Ohms
Coil Current : 41.7 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSF2D-DC12V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeSafety
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit4PST (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating @ Voltage6A @ 250VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9 VDC
Coil Current41.7mA