SI9100DJ02
Switching Converters, Regulators & Controllers 3W HV Switchmode Reg
product image
SI9100DJ02 Picture
SeekIC No. : 00587071 Detail
SI9100DJ02: Switching Converters, Regulators & Controllers 3W HV Switchmode Reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SI9100DJ02
Mfg:
Vishay/Siliconix
Quick Details
Output Voltage : 4 V Output Current : 0.15 mA
Input Voltage : 10 V to 70 V Switching Frequency : 1 MHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-14 Packaging : Tube
Description
Output Power :
Switching Frequency : 1 MHz
Packaging : Tube
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Mounting Style : Through Hole
Output Voltage : 4 V
Output Current : 0.15 mA
Input Voltage : 10 V to 70 V
Package / Case : PDIP-14
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the SI9100DJ02 are:(1)10- to 70-V Input Range; (2)Current-Mode Control; (3)On-Chip 150-V, 5- MOSFET Switch; (4)Reference Selection Si9100  +/-1%; (5)High Efficiency Operation (> 80%); (6)Internal Start-Up Circuit; (7)Internal Oscillator (1 MHz); (8)SHUTDOWN and RESET.
The absolute maximum ratings of the SI9100DJ02 can be summarized as:(1)VCC: 15 V;(2)+VIN: 70 V;(3)Logic Inputs (RESET, SHUTDOWN, OSC IN): -0.3 V to VCC + 0.3 V;(4)Linear Inputs (FEEDBACK, SOURCE): -0.3 V to 7 V;(5)HV Pre-Regulator Input Current (continuous): 3 mA;(6)Storage Temperature: -65 to 125 ;(7)Operating Temperature: -40 to 85 ;(8)Junction Temperature: 150 . If you want to know more information about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .