SIL10E-05S0V8-V
CONV DC/DC NIPOL 10A .8V VERT
product image
SIL10E-05S0V8-V Picture
SeekIC No. : 003650238 Detail
SIL10E-05S0V8-V: CONV DC/DC NIPOL 10A .8V VERT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SIL10E-05S0V8-V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SIL10E Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Non-Isolated (POL) Interface Type : Serial
Number of Outputs: 1 Voltage - Input (Min): 3V
Voltage - Input (Max): 5.5V Voltage - Output 1: 0.8V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 10A Power (Watts) - Manufacture Series: 49W
Voltage - Isolation: - Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 11-SIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 0.31" W x 0.50" H (50.8mm x 7.9mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Input (Min): 3V
Type: Non-Isolated (POL)
Voltage - Isolation: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Efficiency: 83%
Current - Output (Max): 10A
Manufacturer: Emerson Network Power
Package / Case: 11-SIP Module
Voltage - Output 1: 0.8V
Power (Watts) - Manufacture Series: 49W
Series: SIL10E
Size / Dimension: 2.00" L x 0.31" W x 0.50" H (50.8mm x 7.9mm x 12.7mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSIL10E-05S0V8-V
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input3 ~ 5.5VDC
Output0.8V
Power (Watts)8.8W
Number of Outputs1
1st Output0.8 VDC @ 10A