SKM200GB125D
product image
SKM200GB125D Picture
SeekIC No. : 004492119 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SKM200GB125D
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Specifications
  Connection Diagram
Description
The SKM200GB125D is designed as one kind of Trench IGBT module, SKM200GB125D has some points of features such as (1)VCEsat with positive temperature coefficient;(2)N-channel, homogeneous Si;(3)low inductance case;(4)very low tail current with low temperature dependance;(5)high short circuit capability, self limiting to 6 x Icnom;(6)latch-up free;(7)fast and soft inverse CAL diodes;(8)isolated copper baseplate using DBC direct copper bonding technology;(9)large clearance (13 mm) and creepage distances (20 mm).
Also SKM200GB125D can be used in wide range of applications such as (1)switched mode power supplies at fSW > 20 KHz;(2)resonant inverters up to 100 kHz;(3)inductive heating;(4)electronic welders at fSW > 20 kHz. The absolute maximum ratings of the SKM200GB125D can be summarized as:(1)V CES: 1200 V;(2)Ic: 200 (160) A;(3)I CRM: 300 A;(4)V GES: +/- 20 V;(5)Tvj: -40 to +150 ;(6)Visol: 4000 V;(7)I F: 200 (130) A;(8)I FRM: 300 A;(9)I FSM: 1450.
The electrical characteristics of SKM200GB125D can be summarized as:(1)VGE(th): 4.5 to 6.5 V;(2)I CES: 0.15 to 0.45 mA;(3)VCE(TO): 1.5 to 1.75 V;(4)rCE: 12 to 14 m;(5)VCE(sat): 3.30 to 3.85 V;(6)Cies: 10 to 13 nF;(7)Coes: 1.5 to 2.0 nF;(8)Cres: 0.8 to 1.2 nF;(9)LCE: 20 nH;(10)Rcc+ee: 0.35 m;(11)td(on): 75 ns;(12)tr: 36 ns;(3)td(off): 420 ns;(14)tf: 25 ns;(15)Eon: 14 mJ. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the SKM200GB125D, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.