SKM50GAL123D
product image
SKM50GAL123D Picture
SeekIC No. : 004492142 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SKM50GAL123D
Description
Features of the SKM50GAL123D are:(1)MOS input (voltage controlled);(2)N channel, homogeneous silicon structure (NPT-non punch-through IGBT);(3)low saturation voltage;(4)low inductance case;(5)low temperature sensitivity;(6)breakdown proof;(7)high short circuit capability, self limiting if term.G is clamped to E;(8)latch-up free;(9)fast and soft inverse CAL diodes;(10)isolated copper baseplate using DCB direct copper bonding technology;(11)large clearance (10 mm) and creepage distances (20 mm).
The absolute maximum ratings of the SKM50GAL123D can be summarized as:(1)V CES: 1200 V;(2)V CGR: 1200 V;(3)Ic: 50 / 40 A;(4)I CM: 100 / 80 A;(5)V GES: +/- 20 V;(6)IF: 40 / 50 A;(7)Tj, Tstg: -55 to +150 ;(8)V isol: 2500 V;(9)humidity: class F;(10)climate: 55 / 150 / 56. If you want to know more information about SKM50GAL123D, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .