SKP10N60A
IGBT Transistors FAST IGBT NPT TECH 600V 10A
product image
SKP10N60A Picture
SeekIC No. : 00142880 Detail
SKP10N60A: IGBT Transistors FAST IGBT NPT TECH 600V 10A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SKP10N60A
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220AB-3
Features:
• 75% lower Eoff compared to previous generation combined with low conduction losses
• Short circuit withstand time 10 µs
• Designed for:
- Motor controls
- Inverter
• NPT-Technology for 600V applications offers:
- very tight parameter distribution
- high ruggedness, temperature stable behaviour
- parallel switching capability
• Very soft, fast recovery anti-parallel EmCon diode
• Complete product spectrum and PSpice Models : http://www.infineon.com/igbt
Specifications
Parameter
Symbol
Value
Unit
SKP10N60A
SKB10N60A
SKW10N60A
Collector-emitter voltage
VCE
600
V
DC collector current
TC = 25°C
TC = 100°C
IC
20
A
Pulsed collector current, tp limited by Tjmax
ICpuls
40
A
Turn off safe operating area
VCE 600V, Tj 150°C
40
Diode forward current
TC = 25°C
TC = 100°C
IF
21
Diode pulsed current, tp limited by Tjmax
IFpuls
42
Gate-emitter voltage
VGE
±20
V
Short circuit withstand time1)
VGE = 15V, VCC 600V, Tj 150°C
tSC
10
µs
Power dissipation
TC = 25°C