SKP15N60
IGBT Transistors FAST IGBT NPT TECH 600V 15A
product image
SKP15N60 Picture
SeekIC No. : 00143374 Detail
SKP15N60: IGBT Transistors FAST IGBT NPT TECH 600V 15A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SKP15N60
Mfg:
Infineon Technologies
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-220AB-3
Specifications
Parameter
Symbol
Value
Unit
Collector-emitter voltage
VCE
600
V
DC collector current
TC = 25°C
TC = 100°C
IC
31
A
Pulsed collector current, tp limited by Tjmax
ICpuls
62
Turn off safe operating area
VCE 600V, Tj 150°C
62
Diode forward current
TC = 25°C
TC = 100°C
IF
31
Diode pulsed current, tp limited by Tjmax
IFpuls
Gate-emitter voltage
VGE
±20
V
Short circuit withstand time1)
VGE = 15V, VCC 600V, Tj 150°C
tSC
10
s
Power dissipation
TC = 25°C