SLPX102M100A3P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 100V 20% 85C
product image
SLPX102M100A3P3 Picture
SeekIC No. : 00760795 Detail
SLPX102M100A3P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 100V 20% 85C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SLPX102M100A3P3
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts ESR : 0.265 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Series : SLPX
Diameter : 22 mm (0.87 in) Length : 30 mm (1.18 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Capacitance : 1000 uF
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 30 mm (1.18 in)
Series : SLPX
Voltage Rating : 100 Volts
ESR : 0.265 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSLPX102M100A3P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)265.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.181" H (22.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V