SM-31TW503
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD
product image
SM-31TW503 Picture
SeekIC No. : 003620952 Detail
SM-31TW503: TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SM-31TW503
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SM31 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 50k Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Tolerance: ±20% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: 5 Interface Type : Serial
Adjustment Type: Top Adjustment Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount Termination Style: J Lead
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Adjustment Type: Top Adjustment
Resistance (Ohms): 50k
Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: J Lead
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Number of Turns: 5
Series: SM31
Size / Dimension: Square - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSM-31TW503
VendorCopal Electronics Inc (VA)
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms50.0K
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Number of Turns5
Package / CaseSquare - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
PackagingCut Tape (CT)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%