SM-42TA100
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD
product image
SM-42TA100 Picture
SeekIC No. : 003621335 Detail
SM-42TA100: TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SM-42TA100
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SM42 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 10 Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±10% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: 11 Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Cermet Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: J Lead Supply Voltage - Max : 3.6 V
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: J Lead
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Tolerance: ±10%
Number of Turns: 11
Series: SM42
Size / Dimension: Square - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
Resistance (Ohms): 10
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSM-42TA100
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of Turns11
Package / CaseSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%