SM-42TA103
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
product image
SM-42TA103 Picture
SeekIC No. : 003621333 Detail
SM-42TA103: TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SM-42TA103
Resistance (Ohms): 10k Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±10% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: 11 Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Cermet Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: J Lead Supply Voltage - Max : 3.6 V
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Resistance (Ohms): 10k
Termination Style: J Lead
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Tolerance: ±10%
Number of Turns: 11
Series: SM42
Size / Dimension: Square - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSM-42TA103
VendorCopal Electronics Inc (VA)
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of Turns11
Package / CaseSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
PackagingCut Tape (CT)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%