SM-42TX103
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
product image
SM-42TX103 Picture
SeekIC No. : 003622013 Detail
SM-42TX103: TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SM-42TX103
Resistance (Ohms): 10k Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±10% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: 11 Adjustment Type: Top Adjustment
Resistive Material: Cermet Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Package / Case : QFN-36
Description
Resistance (Ohms): 10k
Adjustment Type: Top Adjustment
Mounting Type: Surface Mount
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Tolerance: ±10%
Termination Style: Gull Wing
Number of Turns: 11
Series: SM42
Size / Dimension: Square - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSM-42TX103
VendorCopal Electronics Inc (VA)
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of Turns11
Package / CaseSquare - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
PackagingDigi-Reel?
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%