SM6S16AHE3/2D
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 6W 16V 5% Unidirect
product image
SM6S16AHE3/2D Picture
SeekIC No. : 00238303 Detail
SM6S16AHE3/2D: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 6W 16V 5% Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SM6S16AHE3/2D
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 26 V
Operating Voltage : 16 V Package / Case : DO-218AB
Breakdown Voltage : 17.8 V Peak Surge Current : 177 A
Peak Pulse Power Dissipation : 4600 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 26 V
Operating Voltage : 16 V
Breakdown Voltage : 17.8 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : DO-218AB
Peak Pulse Power Dissipation : 4600 W
Peak Surge Current : 177 A