SM6S17A/2D
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 4600W 17V Unidirect
product image
SM6S17A/2D Picture
SeekIC No. : 00264283 Detail
SM6S17A/2D: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 4600W 17V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SM6S17A/2D
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 27.6 V Operating Voltage : 17 V
Package / Case : DO-218AB Breakdown Voltage : 18.9 V
Peak Surge Current : 600 A Peak Pulse Power Dissipation : 4600 W
Maximum Operating Temperature : + 175 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 27.6 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Operating Voltage : 17 V
Breakdown Voltage : 18.9 V
Package / Case : DO-218AB
Peak Surge Current : 600 A
Peak Pulse Power Dissipation : 4600 W