SMAJ150A-13
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 400W 150V
product image
SMAJ150A-13 Picture
SeekIC No. : 00265139 Detail
SMAJ150A-13: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 400W 150V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMAJ150A-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 243 V
Operating Voltage : 150 V Package / Case : SMA
Breakdown Voltage : 167 V Peak Surge Current : 40 A
Peak Pulse Power Dissipation : 400 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 400 W
Peak Surge Current : 40 A
Package / Case : SMA
Clamping Voltage : 243 V
Operating Voltage : 150 V
Breakdown Voltage : 167 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMAJ150A-13
VendorDiodes Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AC, SMA
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)400W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown167V