SMAJ40A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 40V 400 Watts
product image
SMAJ40A-TP Picture
SeekIC No. : 00236190 Detail
SMAJ40A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 40V 400 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMAJ40A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 64.5 V
Operating Voltage : 40 V Package / Case : SMA
Breakdown Voltage : 44.4 V Peak Surge Current : 6.2 A
Peak Pulse Power Dissipation : 400 W (Min) Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Capacitance :
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Peak Surge Current : 6.2 A
Clamping Voltage : 64.5 V
Package / Case : SMA
Peak Pulse Power Dissipation : 400 W (Min)
Operating Voltage : 40 V
Breakdown Voltage : 44.4 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMAJ40A-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AC, SMA
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)400W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown44.4V