SMBJ24CA-TR
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 24V Bidirect
product image
SMBJ24CA-TR Picture
SeekIC No. : 00228029 Detail
SMBJ24CA-TR: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 24V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ24CA-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 50 V Operating Voltage : 24 V
Package / Case : SMB Breakdown Voltage : 26.7 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 80 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Capacitance : 1112 pF
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Operating Voltage : 24 V
Breakdown Voltage : 26.7 V
Package / Case : SMB
Clamping Voltage : 50 V
Peak Surge Current : 80 A
Capacitance : 1112 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ24CA-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown26.7V