SMBJ30A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 30V 600 Watts
product image
SMBJ30A-TP Picture
SeekIC No. : 00235714 Detail
SMBJ30A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 30V 600 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ30A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 48.4 V Operating Voltage : 30 V
Package / Case : DO-214AA Breakdown Voltage : 33.3 V
Peak Surge Current : 12.4 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Package / Case : DO-214AA
Operating Voltage : 30 V
Clamping Voltage : 48.4 V
Peak Surge Current : 12.4 A
Breakdown Voltage : 33.3 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ30A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown33.3V